skriker

Jak a proč používat RSS?

author - malyfred / 2006-02-10
RSS icon

Proč používat RSS?

Průzkumy uvádějí, že pouhá 4% uživatelů internetu používají RSS. „Ain't It A Shame!” chtělo by se zvolat, takže si povíme co to je a hlavně proč by to každý jeden měl používat.

Drtivá většina pravidelných uživatelů Internetu má své oblíbené webové stránky, na které se vracejí, aby zjistili, jestli je na nich něco nového. Pokud na daném serveru nenajdou žádné novinky, plynule pokračují na další oblíbený web atd. až se v jeden moment zase vrátí k tomu prvnímu, co kdyby tam něco zrovna přibylo, a kolečko nám opět začíná. K tomu se přičítá určité množství stránek, které mají radi, ale jelikož vědí, že nejsou aktualizovány denně, tak je navštěvují „když si vzpomenou”.

Takovýchto koleček, za den prosezený v kanceláři, jsou mnozí schopni udělat mnoho a ztráty národního hospodářství jsou tedy nemalé. K tomu si přičtěte „kolečkování“ přes několik e-mailových schránek a není se pak čemu divit, že jsme z práce utahaní jako koťata.

A to je chvíle, kdy ke slovu přichází RSS. Technologie, jež sleduje vaše oblíbené weby za vás!

Jak používat RSS?

Potřebujete „čtečku“, která ve skutečnosti za vás ono mystické RSS používá a pak vám sděluje novinky. Čteček jsou mraky a nejspíše vás celé RSS přestane bavit dřív než začalo, jen co vám řeknu, že každá má své výhody a nevýhody, za některé se platí, jiné padají a týden co týden někdo vyrobí nějakou další, protože na TU PRAVOU se stále čeká. Já za vás vybral jednu webovou, kterou si tedy není třeba nikam instalovat, je zadarmo a funguje dostatečně dobře. Na té demonstruji jak RSS používat.

Orijinn.com je projekt český, i když tak nevypadá, a splňuje moji normu na „někdo u toho používal hlavu“, narozdíl například od čtečky firmy Google, jež je „completely useless”.

Otevřete si stránku orijinn.com, zaregistrujte se a přihlašte se. Teď na svém oblíbeném webu, řekněme, že je to tento, najděte některou ze zkratek: RSS, XML, Atom nebo některý z těchto obrázků: RSS IE & FireFox, RSS, XML v krajním případě slova: feed či agregace.

Ve skutečnosti, ale hledáme adresu RSS kanálu/zdroje/exportu (anglicky feed), kterou potřebujeme zkopírovat do své čtečky. Některé stránky mohou nabízet více zdrojů ke sledování viz zde v menu příspěvky a komentáře nebo seznam zdrojů na Aktuálně.cz. To vám umožňuje odebírat jenom určité informace (jen nové články, jen nové komentáře, atd.).

Vyberte si tedy jeden z nich, klikněte na něj pravou myší a odkaz si zkopírujte do schránky. V Orijinn ho pak snadno přidáte mezi své oblíbené (Add new site). Toto zopakujte se všemi svými kolečkovými weby. Řeknete tím svojí čtečte jednotlivé adresy, na které se má za vás dívat a zjišťovat, jestli se něco změnilo od poslední návštěvy.

A to je všechno! Od teď za vás sleduje všechny vaše oblíbené stránky Orijinn a přehledně ukazuje co našel. Seznam některých dalších (newebových) čteček vyšel na Lupě. Ještě poznamenám, že těm webovým se často říká „agregátory”.

Jak používat Orijinn.com?

Po chvilce klikání to bude každému jasné, ale shrňme si to na následujícím obrázku. Pěkně odshora a po směru hodinových ručiček.

Klikněte pro plnou velikost

  1. Ve všech článcích můžete vyhledávat.
  2. Článek můžete označit za přečtený (Mark), podívat se na něj v čistě textové podobě (Text), nebo, pokud je to podcast (viz Odvážné palce, nebo Český rozhlas), si přiložený soubor uložit či přehrát. Pokud zvolíte Play, tak je vám nabídnut ke stažení playlist ve formátu pro Winamp, který stačí otevřít (většina přehrávačů si s tím poradí) a už to hraje.

    Pokud se z článku zobrazuje jen perex, tak si článek celý zobrazíte kliknutím na jeho nadpis, čímž se vám otevře do nového okna.

  3. Všechny příspěvky z daného webu lze označit za přečtené jedním kliknutím.
  4. U názvu každé webové stránky, kterou máte ve čtečce, se zobrazuje počet nepřečtených příspěvků.
  5. Složky, do kterých si sledované stránky můžete třídit (viz New group), se vám automaticky rozbalí po najetí na jejich název, nebo si kliknutím na malé + lze zvolit, aby složka zůstala rozbalená stále.
  6. Je možno si vybrat zda se mají zobrazovat jen nepřečtené články nebo všechny.

A protože je Orijinn dobře vymyšlený systém, tak toho pochopitelně umí ještě mnohem víc, ale na to už si přijďte sami.

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.

© 2004 - 2024 malyfred