A Little Bit of History:
U14 – nichts, gar nichts!
Těžký týden, těžký život. Mou českou povahou zmítá touha si stěžovat na všechno kolem.
V pondělí mi přestaly fungovat hodinky.
V úterý mě opustil můj počítač resp. WinXP – po třech letech nejtěsnějšího soužití:o). Přeinstalace opravdu bolí. Nemám rád počítače, proč jsem raději nepokračoval na právech?!
…a taky zdravím Alču.

Celý týden studuji/programuji/myslím jak blázen, protože v Javě lze udělat zázraky, ale musíte si při návrhu pustit fantazii do neuvěřitelných výšin, aby se vám to podařilo – nesmí se myslet přízemně!:o) Takže sice vyvíjíme „jednoduchý” aukční server, ale výsledkem bude, jak doufám, jednoduché, ale skoro geniální jádro systému, který při troše štěstí přejde i do reálného života. (Zdravím Z.) Nebo aspoň ve své části se o to snažím. Švédové se učí jak funguje SQL:o(
P.S. WebMacro je mimořádně špatně zdokumentovaný šablonovací systém. Apache a jeho projekty – to je úplně jiná liga.
Ve středu jsme měli „guest lecture” z tradera.com, což je švédská kopie eBay. Špatná kopie, ale přesto se jim nyní daří. Chlápek vyprávěl poměrně neuvěřitelnou historii firmy, kdy jsem nevěděl jestli bych měl raději plakat nebo se snad válet smíchy.

Začali tak, že šest „chlapců” z dobrých rodin, zaměstnaných v nejrůznějších konzultantských firmách se dalo dohromady, neboť jeden z nich měl nápad, že okopírovat eBay je skvělý business plan. Do začátku sehnali 30.000.000 švédských korun výměnou za 50% akcií firmy. Píše se rok 1999 takže zhruba 120 mil. korun českých a ty vyhodili, dle vlastních slov, z okna. Pronajali si skvělé kanceláře v centru Stockholmu, otevřeli pobočku v Dánsku a Německu, navzájem se dávali různé trojpísmenné zkratky a tvořili grafy a tabulky v Excelu – v nichž se jim dařilo dobře. Šéfem vývoje jmenovali jediného z nich, který věděl co znamená slovo databáze, protože všichni měli, pochopitelně, skvělé vzdělání, jenže ekonomického směru.
…a ještě devět tisíc sedm set dvacet jedna krát tolik.
Po dvou letech, kdy si za těžké peníze nechali od konzultantských firem vytvořit systém, který nic neuměl a přes jejich server se neprodalo vůbec nic, vyjma několika reklamních akcí, kdy prodávali lístky na hromadnou dopravu pod cenou apod., jim došly peníze. Těsně před tím, než se tak skutečně stalo, se jim však podařilo koupit dvě jiné firmy podobné „kvality”, kterým však peníze už došly definitivně. Nově vybaveni poněkud lepším technickým zázemím šli za investory a řekli, že potřebují další investici. A teď pozor! Sice s nějakými podmínkami, ale dostali dalších 5 mil. kr. Podmínky byly asi přeci jen poněkud rozumnější, protože začali pracovat, přestali zaměstnávat konzultantské firmy a najali si na vývoj vlastní lidi. Zavřeli pobočky v zahraničí a zjistili že marketing není jen slovo ve slovníku. Od těch dob spokojeně rostou.
Když se člověk zamyslí, co by se dalo za nějakých 120 až 140 mil. českých korun rozjet v Čechách firem… No nic, popojedem.
Praní
Po třiceti šesti dnech nadešel čas prvního velkého praní. Nechápu proč z toho ženský dělaj takový dráma, za dvě hodiny bylo vypráno a usušeno v podstatě všechno.
Základem je ovšem mít k dispozici pořádnou techniku – v mém případě patnáct průmyslových praček.
Tam jsem si zopakoval maminčino oblíbené: „Poď se podívat co z tebe teče!”
Pořádná sušička – základ spokojeného manželství.Vozíčky šetří manželčina záda.
Kdybych přišel na to jak se ten mandl používá – snad bych ho v tom rozjaření i použil. Žehličku tam totiž nemaj. (ale prkno jo:o) V mém případě to odnesou ramínka.
Philips 42PFL8404H a kompletní nastavení pro UPC
Jelikož jsem narazil, tak jako mnoho jiných, na problém s bezchybným nastavením televize Philips 42PFL404H v kombinaci s kabelovou verzí českého UPC, obrátil jsem se na technickou podporu fy Philips a kupodivu mi pomohli. Vše následující platí i pro další modely – minimálně pro: 32PFL404H, 37PFL404H, 42PFL404H, 47PFL404H.

Nejprve je potřeba si pořídit vhodný Conditional-access module – CAM, např. www.dvb-c-shop.cz. Tedy za předpokladu, že nechcete i nadále používat set-top box, což bych vřele nedoporučoval, neboť rozdíl v kvalitě je velmi výrazný.
Pro použití CA modulu potřebujete aktivovanou smart kartu. V případě objednávky na výše zmíněné adrese to prodejce u UPC vyřídí za vás, ale neměl by být problém ji získat i přímo od UPC (ceník).
CAM se smart kartou se zastrčí do televize, pozor, v mém případě to chtělo poměrně hrubé násilí, než vše zacvaklo jak mělo.
V diskusích na Internetu se lze dočíst, že k naladění DVB-C programů u televizí Philips je nutné vybrat jako svoji zemi Finsko, Německo, UK… prostě cokoli jiného než Českou republiku. Jenže ouha, nevím jak ostatním, ale mě dost iritovalo, že vedlejším efektem je špatné zobrazování českých znaků v EPG (Electronic Program Guide).
Teď se tedy dostáváme k oficiálnímu návodu od technické podpory Philipsu:
Zapněte televizi a počkejte až naběhne.
Vyťukejte v rychlém sledu 0,6,2,5,9,6,info na dálkovém ovládání – vstoupíme do servisního modu.
Vyhledejte položku: Options, Digital broadcast, DVB-C installation, a změňte nastavení z Country dependent na On.
Toto nastavení uložte (4× šipka doleva a 3× šipka dolů) – Store a potvrďte OK.
Nyní TV vyresetujte vytažením ze zásuvky.
Znovu nalaďte programy, jen na začátku vyberte Českou republiku.

Vše nakonec funguje výborně a doufejme že HD kanálů bude postupně přibývat.
Jedinou nevýhodou, kterou člověk bohužel v obchodě jen tak neodhalí, je velmi pomalý pohyb v jakémkoli menu tohoto televizoru. Stejně tak funkce NetTv, tedy YouTube videa a integrovaný webový prohlížeč přímo v televizi fungují relativně velmi dobře, především díky prohlížeči, kterým je Opera 9.50, ale pro svoji rychlost je to spíše nouzové řešení než opravdu šikovná funkce, kterou by to při vyšší rychlosti mohlo být.

Camera Obscura
V centru Havany, ignorována tisíci turisty, je na střeše jednoho z domů umístěna velmi pěkně provedená camera obscura. Zavedou vás do temné místnosti, ve které klimatizace udržuje přibližně 18°C a průvodkyně taháním za provaz visící ze stropu mění scenérii na kulatém stole. Celé to vypadá jako dnes již neexistující atrakce „studna”, ve které místo jedné polonahé ženy voyersky zkoumáte celou živou Havanu.
Dům stojí vedle rušného náměstí a výhled máte i na přístav. Celé hodiny bych tam vydržel sledovat magický obrázek reality pohybující se na stole. Možná proto tam mají tu proklatou klimatizaci a tak se za chvíli třesete zimou a raději se vrátíte do horkého dne venku.
Ten samý pohled ze střechy není ani zdaleka tak přitažlivý jako jeho promítaná podoba v zšeřelé místnosti uvnitř.
Vynikající mininotebook Acer Aspire 1810TZ-414G32N TimeLine
Když se podíváte na dnešní trh s notebooky a netbooky, snadno zjistíte, že výrobci trpí naprostým nedostatkem fantazie a jejich inženýři jsou odtrženi od reality jako málokdo.
Většina netbooků je dobrá pouze pro děti, nebo speciální účely (rozuměj: servisní technik lezoucí na stožáry). Mají ovšem několik výhod, především malou váhu a nízkou cenu, kvůli kterým si je mnoho lidí kupuje, aby je pak, s mírným zklamáním, někam odložili. Chybějící výkon a příliš velké kompromisy na straně ergonomie (nepoužitelná klávesnice, špatné rozlišení displeje) jsou většinou důvodem tohoto „odložení".
Notebooky jsou pro změnu těžké, hřející potvory, které se nedají používat mimo elektrickou síť, protože na baterie nevydrží déle než hodinu nebo dvě. Jak klesají jejich ceny, tak přibývá zákazníků, kteří si je kupují jako hlavní počítač. S tím souvisí mizející důraz na jejich původní způsob použití a pojmy jako nízká hmotnost, výdrž na baterie a důkladná konstrukce se ztrácejí ze zřetele výrobců.
Když se jednou za několik uherských let stane, že některý z výrobců se „pochlapí” a vyrobí notebook, který se vrací ke kořenům a je malý, lehký, přiměřeně výkonný a nestojí majlant – mám z toho opravdovou radost. Jakýmsi způsobem to odpovídá mému chápání světa, že by se věci měly dělat tak dobře, jak jen to jde.
ACER Aspire 1810TZ-414G32N TimeLine je kompletní název mini notebooku, který tu chci pochválit. Za necelých 11.000,- bez DPH (prosinec 2009) splňuje většinu požadavků, které by uživatel kladoucí důraz na mobilitu mohl mít.

Úhlopříčka 11,6″ (1366×768) je asi nejmenší přijatelná velikost displeje pro vůbec nějakou činnost s notebookem.
Dvoujádrový procesor hravě pobije všechny Atomy a umožní naprosto bezproblémové pracovní nasazení a surfování na internetu (znáte to – Office, Flashové reklamy, YouTube atd.)
Navíc váha 1,3 kg/1,6 kg s dobíječkou – vlastnoručně váženo, 4 GB RAM, plnohodnotná klávesnice, HDMI a multitouch touchpad (opravdu šikovná věc na scrollovaní).
Poznámka: Pokud to nevíte, tak jako jsem to nevěděl já, tak přes HDMI, s použitím HDMI->DVI redukce, lze bez problémů připojit i 1920×1200 monitor.
To vše korunováno použitím Windows 7 (oproti Vistám je to VELKÝ skok kupředu) a doslova zázračnou výdrží na baterie. Reálně lze dosáhnout 8 hodin při běžném surfování a při opravdu velkém vytížení byste se měli stále dostat těsně pod 6 hodin. Paráda.
Je to sice Acer – ano, ta firma, se kterou všichni máme jen špatné zkušenosti, ale po týdnu používání Acer 1810TZ na něj nedám dopustit. Snad jen kdyby neměl lesklý kryt, to je mor. Část dobrých dojmů jde na vrub Windows 7, po dvou letech používání Vist a Ubuntu je to opravdu pozitivní zkušenost, která jen příjemně doplňuje celkový kladný dojem z toho mininotebooku.
Recenze jeho slabší varianty: www.extranotebook.cz
Pár odkazů do obchodů:
Softcom
Alzasoft
Czech Computer