skriker

Státní dluh roste. Co se stane až vyroste?

author - malyfred / 2006-06-01

Uvedu zde jen několik odstavců z článku Pavla Kohouta uveřejněného v Lidových novinách. Navíc přidám dva grafy – spojitost si jistě každý najde sám.

upl11500-statsskuld.gifVývoj státního dluhu Švédska
zdroj: Riksgäldskontoret

Z celkového počtu 5,8 milionu Švédů v práceschopném věku jich 1,4 milionu (tedy zhruba 24%) žije z vládních výdajů. Skutečně pracuje jen asi 3,6 milionu osob.

Největší švédský odborový svaz Landsorganisationen, který je tradičně blízký vládní sociální demokracii, nedávno připustil, že skutečná úroveň nezaměstnanosti může ležet poblíž 20 %. … Jako ekonomicky aktivní jsou totiž počítáni i nezaměstnaní, kteří se účastní rekvalifikačních programů, dlouhodobě nemocní anebo osoby zařazené do jiných státem placených programů, vytvářejících umělou přezaměstnanost.

….

Oficiální evropské statistiky udávají, že míra chudoby ve Švédsku (a ve Skandinávii vůbec) je velmi nízká. To je však jen statistický trik, který vyplývá z toho, že evropská metodika definuje chudé jako osoby, které pobírají méně než 60 % průměrného příjmu. Evropská metodika měření chudoby tedy ve skutečnosti zobrazuje míru rovnostářství, nikoli skutečnou životní úroveň.

V průměru jsou Švédové o třetinu chudší než Američané v přepočtu na paritu kupní síly. Ale i chudí Američané mají zpravidla lépe vybavené domácnosti než Švédové s průměrnými příjmy. Pokud jde o velikost bytů vyjádřenou v metrech, chudí Američané a středně bohatí Švédové jsou na tom zhruba stejně, jak ukazují data švédské organizace Timbro. Uvážíme-li velkou míru skutečné nezaměstnanosti a vysoký podíl státních úředníků, skuteční pracující se musejí doopravdy ohánět, aby vydělali sami na sebe i na všechny, které živí svými daněmi. Běžný pracující odvádí státu prostřednictvím různých daní a dávek zhruba dvě třetiny svých příjmů. Pokud má některý Švéd pochybné štěstí, že patří mezi „bohaté“ s příjmem kolem 40 tisíc dolarů ročně (což je mimochodem v amerických poměrech považováno za podprůměrný příjem), stát mu z hrubé mzdy „velkoryse“ ponechá kolem dvaceti procent.

public_debt.pngzdroj dat: Ministerstvo financí ČR

Při zachování dosavadního trendu má Švédsko před sebou roky a desetiletí postupného ztrácení pozic vůči zbytku světa. Kdysi bylo nejbohatší zemí na světě, nyní je v žebříčku OECD na 19. místě ze třiceti zemí. Katastrofa to není. Ale skutečný úspěch vypadá jinak. Švédský model současného typu není schopen zabezpečit lidem práci. Vede k zaostávání v životní úrovni a k nezadržitelnému poklesu kvality služeb.

Pokud by se Česká republika měla inspirovat švédským modelem, měla by se ohlédnout do doby, kdy tento model byl nejúspěšnější, tedy do padesátých let. V současném jazyce se tento recept na úspěch nazývá ultraliberalismus.

Zdroj:

Související odkazy:

Comments

  1. malyfred 2006-06-01 / 9.30 pm

    V tomto kontextu ovsem muj vysledek na kohovolit.eu vyzniva velmi zvlastne…

    Jak jste dopadli vy?

  2. Marvin 2006-06-05 / 5.19 pm

    Take jsem dopadl zvlastne, i kdyz o malinko lepe nez ty :)

  3. malyfred 2006-06-05 / 9.20 pm

    To je dobre – vice nez v polovine pripadu se s nekym shodnes. Pri pohledu na jednotlive poslance dokonce vis, s kym se shodnes ve vyrazne vetsine pripadu (68% je hodne).

    Ja se se stranou shodnu jen v jedne petine pripadu (a to jeste s CSSD!) a v pripade jednotlivych poslancu se nejlepe shodnu s komunistou(!) a i s nim se shodnu v mene nez v polovine pripadu (40%). To je tristni vysledek. Znamena to, ze pro me neni v nasi politice strana:(

  4. Marvin 2006-06-06 / 8.41 am

    Myslim, ze vyraznou roli v tom, jak kdo hlasuje ci nehlasuje, hraje i “stranicka politika” a casto muze jit i o ciste opozicni naschvaly ci “malou domu” (viz treba Poslanecke vsimne). Myslim, ze to vysledek tohoto testiku celkem ovlivnuje, i kdyz je pravda, ze treba US jsem v minulych volbach volil.

  5. malyfred 2006-06-07 / 5.13 pm

    Mas naprostou pravdu. Staci se podivat jak vypada shoda, pokud se hlasuje vsech pripadech proti, kdy se da predpokladat, ze navrhy predkladaji strany vladni a opozice tedy hlasuje “natruc”.

    Shoda s ODS je vysledek ocekavany. Mimo jine z toho take vyplyva, ze ceska opozice je absolutne pasivni a svoji image si buduje popiranim vladnich navrhu a nepochopila tedy svoji ulohu v politice:(

Sorry, the comment form is closed at this time.

© 2004 - 2024 malyfred