skriker

Sedátko ke kompjútru

autor - cnainee / 8. 1. 2006
computer chair

U počítače tráví čím dál tím více lidí čím dál tím více času. Poměrně protřepaným tématem jest ergonomie práce a pracovího prostředí. Nebudu zde bědovat nad neschopností designérů kancelářských nábytků, poněvadž paskvily typu počítačový stolek se zasovací kávesnicí pod stůl bez opěrky na předloktí si může pořídit jen masochista, nebo člověk který u počítače nesedí více jak hodinu denně.

Zaměřme se ale na posed. Ergonomickým klišé je sedět na židli vzpříma, nohy ohnuté v kolenou v úhlu devadesáti stupňů. Nejsem lékař, ani ergonomický odborník, ale řekl bych, že toto už ze samé podstaty je neergonomické. Lidské tělo potřebuje neustálý, byť minimální pohyb a fixovaná pozice tělo unavuje a nadměrně namáhá.

S pořízením laptopu jsem si zvykl pracovat v posteli. Nevýhoda je zřejmá, pracovní plocha stolu je pracovní plocha stolu. Na druhou stranu odpadly bolesti nohou. Po několika experimentech jsem zjistil, že je výborné sedět u pracovního stolu na židli v tureckém sedu, popřípadě provádět další polohování – jedna noha dole, druhá noha dole, atp. Zkrátka, různě se hýbat.

Klasické židle však tomuto polohování moc nepřejí. Idální židli s dostatečně velkým sedákem jsem znázornil na obrázku. Bohužel v prodejnách nábytku se mi nic podobného objevit nepovedlo. A je to škoda. Chápu že v práci by lidé pracující v tureckém sedu působili možná poněkud divně, proč si však nedopřát pohodlí doma?

Komentáře

  1. Robert 8. 1. 2006 / 13.10

    Správně se má sedět tak, aby byla zapřená páteř, nohy mírně natažené dopředu a na nějaké podložce, aby holeň a chodidlo svíralo úhel 90°. Časem se na rehabce sejdeme všichni ;)

  2. malyfred 8. 1. 2006 / 14.01

    Predsedo, ja tedy nevim, ale na tve maluvce take nevidim zadne operky na ruce. Pokud je to mineno k obycejnemu stolu tak ta zidle musi byt hodne vysoka resp. nastavitelna a to se ctyrmi pevnymi nohami take moc dobre nepujde.

    Myslim, ze bezne kancelarske zidle z vyssich cenovych hladin by tve pozadavky splnily. Maji pohyblivy sedak, operky na ruce, vetsinou u nich neni problem s mistem.

    Rovez muzes zvazit sezeni na takovem tom cvicebnim balonu. Pro konzervativnejsi zakazniky je k dispozici nafukovaci polstarek, ktery jakoby stale “ujizdi” ruznymi smery a tim te nuti drzet rovnovahu. Ten se da pouzit i s obycejnou zidli.

  3. cnainee 8. 1. 2006 / 14.23

    malyfred>

    Balon mam doma tudiz zvazim, nicmene pri nem musim cast sve mozkove aktivity vynakladat prave na udrzovani polohy.

    Operky na ruce jsem neuvazoval, rad sedim tak ze mam cele predlokti oprene o desku stolu.

    Slo mi hlavne o velikost sedaku. Predstavoval bych si tak +-0.75×0.75m.

  4. malyfred 8. 1. 2006 / 14.39

    cnainee:: Jenze abys mohl vyuzit desku stolu k opreni rukou, musi byt ve spravne vysce vuci zidli. Proto se vyrabeji kancelarske stoly o tolik nizsi nez stoly pro “bezne” pouziti. Malokdo ma ovsem nejaky kancelarsky stul doma, nebot se u nej pro zmenu neda delat nic jineho nez psat na stroji resp. pocitaci.

    Velikost sedaku ti bude stacit normalni, jakmile se bude tvoje telo pohybovat.

    S micem je problem, ze tak velky, abys mohl pohodlne sedet u stolu je hodne velky. Nedavno jsem mel doma ten polstarek, se kterym mas stejny pocit jako pri sezeni na mici a pritom se da dat na obycejnou zidli. Mohu doporucit, ale stejne budes potrebovat vetsi zidli, aby se na tom pohodlne sedelo a nemusels’ to prilis casto rovnat.

Bohužel, komentáře nejsou nyní povoleny.

© 2004 - 2024 malyfred