skriker

Amare Roma – cikáni přicházejí

author - malyfred / 2005-09-12

Amare RomaPřed několika lety vzniknul cyklus Amare Roma, jehož cílem bylo přiblížit kulturu cikánů běžnému občanovi přes obazovku České televize. Ta ho v roce 2000 také odvysílala. Současně s tím vzniknul web na adrese amareroma.cz, kde byly nabízeny texty k jazykovým kursům, ukázky z některých dílů a několik písniček ke stažení. Po odvysílání projekt přestal kohokoli zajímat, doména se již na další rok nezaplatila a nad celým cyklem se zavřela voda zapomnění.

Již dlouho tvrdím, že všechno z produkce České televize by mělo být zadarmo dostupné každému občanovi České republiky, protože jsme si to již ze svých televizních poplatků zaplatili a máme tedy právo si, na naše náklady vyrobené, pořady užívat jak je nám libo. www.radio.cz budiž dobrým příkladem, že to jde.

Protože jsem web pro Amare Roma před těmi mnoha lety vyráběl já (a celé to vyráběla spřízněná firma VideoGraph) a našel jsem teď jeho kopii na CD – rozhodl jsem tyto stránky v původní podobě opět zpřístupnit. Tentokrát na adrese: http://fredfred.net/amareroma/.

Design odpovídá době vzniku a dnes již není zdaleka tak cool, ale něco hodnotných informací se tam stále nachází. Dozvíte se např. o historii a tradicích, typických jídlech (včetně receptů!), nebo si poslechnete pár hezkých písniček. Především doporučuji jazykové kursy, ve kterých se naučíte např.:
O dad the o papus čoren e mol.Táta a děda kradou víno.:)

A zde je něco pro pobavení:

Comments

 1. Petr Blecha 2005-12-12 / 10.09 pm

  Jak jsem již napsal, jsem rodák z Kladna a náhodou jsem zabrousil na tyto stránky.
  Zvláště se mi líbí jazykový kurz, neboť teprve nyní se dozvídám, co vlastně říkali někteří naši spolužáci ze školy.
  Přestože jsem čistogravný gadža, nesmírně si cením romské kultury, hudby i jazyka.

  S přáním dalšího zdaru.
  Blecha Petr

 2. Jan Horváth 2007-11-29 / 10.25 pm

  Děkuji za všechny naše lidi Romáky, že ctíte naši kulturu, jsem taky rád, že Amare Roma budou znova vysílat. Jetli budete v Ostravě, stavte se, rádi vás u nás uvítáme. Ačhen bachtále. J.H.

Sorry, the comment form is closed at this time.

© 2004 - 2024 malyfred