skriker

Ben’s Camera 2014

author - malyfred / 2014-11-10

location:Sněžná, Czech Republic;time: August 2014

A Little Bit of History:
U9 – chřipka

author - malyfred / 2005-02-01

Začnu citátem ze známého českého filmu: "fuckin' weather". Jinak to říct nejde. V pátek -12°C, dneska +2°C. Nikdo se nemůže divit, že na mě vlezla nějaká zákeřná choroba, takže jsem si naordinoval "klid na lůžku" od soboty večer a vydržel jsem to až do úterního rána. Aspoň jsem proniknul do tajemství JSP, servletů a Hsqldb.

Včera večer ale přisla Anneliese, jestli prej nechci jít s nima dneska na trh. Už jsem teploty přepral a kašel už taky neni tak smrtící, tak jsem řek' jo.

Když si představíte vietnamskou tržnici, tak máte přesnou představu o tom co se tam dělo. Akorát to vypadá, že nejžádanějším zbožím ve Švédsku jsou ponožky. Snad na každym druhym stánku je prodávali. Peter si tam koupil slušivý pár žlutých ponožek se švédskými modrými korunkami. O chvíli později to doplnil stejně vyvedeným kouskem spodního prádla… skvělá kombinace, možná si taky pořídim.

Trh

Taky se mi v pátek podařilo stát se členem jednoho z nationů. Sice jsem chtěl vstoupit do Gotland's Nation (je nemenší – 650 členů), ale protože otvírací hodiny jejich kanceláře se naprosto míjely celý týden s mým programem – maj holt smůlu. Takže od pátku patřím sem:
Östgöta Nation

Když už jsem u těch nationů – sem chodíme na oběd:
Västgöta Nation
Ten menší červenej barák ja Västgöta Nation a každej den tam maj teplej oběd za 40kr. Vařej výtečně a porce jsou k nesnězení, ale na druhou stranu – těstoviny, těstoviny a zase jenom těstoviny.

Následující obrázek by mohl být inspirací všem menzám co jich v Čechách máme – dřevěná podlaha, lustry, nástěnné malby.

Västgöta Nation

Když už jsem u jídla, tak bych neměl zapomenout zmínit, že je to obecně celkem bída. Je tu tak draho, že většina lidí, a tím nemám na mysli jenom studenty, baští těstoviny každý den. Pravidelně to střídají s mletým masem a masovými kuličkami, labužníci to ještě prostřídají s rýží. Toť ale vše! Uvedu příklad: když člověk ve švédském obchodě dorazí k regálu s masem – chce se mu brečet. Kam po smrti mizí všechna švédská prasata, krávy, kuřata či dokonce krůty? Když vidím šest různých druhů mletého masa, které se liší jen cenou a množstvím sádla, když vidím ty odporné masové kuličky různych velikosti a tvarů – s láskou vzpomínám na mrazicí boxy českých sámošek. Koupit kuřecí prsa se mi ještě nepodařilo a Peter u dnešního oběda říkal, že po nich také už týden marně pátrá. Většinou se vedle mletého skromně krčí kousíčky svíčkové, ale když po chvilce hledání najdu cenu – snažím se nesmát moc nahlas. Co se dá dělat, snad si nevypěstuji odpor k těstovinám moc brzo.

Dneska se konečně odstěhoval Kristjan takže nebudu mít výčitky, když ho tady trochu pomluvím. Asi mám nějaké zvláštní štěstí na spolubydlící, kteří nejsou příznivci velké hygieny (zdravím Neu!). Kristjan strávil každý den nejméně čtvrt hodiny denně v koupelně – mytím nohou! Když jsem se ho zeptal, co mu brání v tom, aby vlezl do vany celej, odpověď mě uzemnila. Dostalo se mi výkladu, že on a ostatní lidé ze severu, se nemusejí mýt tak často jako já/my lidé z jihu, ale že nohy je třeba udržovat v bezvadném stavu, protože na tom to všechno stojí!

Ovšem už jsem měl dost cukání ho trošku zprudit, když našemu sousedovi Johannessovi (nebo jak se to píše), po té co se znali asi tak deset minut, položil otázku jestli má na pokoji nějaké DVD hned mu také napálil, že až se příště bude dívat na nějakej film – ať mu řekne, že se také přijde podívat.

No nic, je pryč, a až budu mít pnutí příště někomu zadarmo pomáhat – zkuste mi to prosím rozmluvit. Nebo možná pár facek jako v jiném českém filmu?

Pár obrázků nakonec:
pul_treti.jpg
V půl třetí odpoledne je západ slunce už na spadnutí.

Až se jaro zeptá
Až se jaro zeptá – tito pánové budou vědět co odpovědět!

Disc

author - malyfred / 2013-12-10 /
  • česky

location: Prague, Czech Republic;time: December 2013

This is what herniated disc looks like. And it hurts.

St. Valentine

author - malyfred / 2012-02-19

location: Prague, Czech Republic;time: February 2012

Ti lumpi

author - malyfred / 2010-10-10 /
  • česky
location: Prague, Czech Republic;time: October 2010

Philips 42PFL8404H a kompletní nastavení pro UPC

author - malyfred / 2010-03-12

Jelikož jsem narazil, tak jako mnoho jiných, na problém s bezchybným nastavením televize Philips 42PFL404H v kombinaci s kabelovou verzí českého UPC, obrátil jsem se na technickou podporu fy Philips a kupodivu mi pomohli. Vše následující platí i pro další modely – minimálně pro: 32PFL404H, 37PFL404H, 42PFL404H, 47PFL404H.

clim_thumb_640x_smit_cam_conax.jpg

Nejprve je potřeba si pořídit vhodný Conditional-access module – CAM, např. www.dvb-c-shop.cz. Tedy za předpokladu, že nechcete i nadále používat set-top box, což bych vřele nedoporučoval, neboť rozdíl v kvalitě je velmi výrazný.

Pro použití CA modulu potřebujete aktivovanou smart kartu. V případě objednávky na výše zmíněné adrese to prodejce u UPC vyřídí za vás, ale neměl by být problém ji získat i přímo od UPC (ceník).

CAM se smart kartou se zastrčí do televize, pozor, v mém případě to chtělo poměrně hrubé násilí, než vše zacvaklo jak mělo.

V diskusích na Internetu se lze dočíst, že k naladění DVB-C programů u televizí Philips je nutné vybrat jako svoji zemi Finsko, Německo, UK… prostě cokoli jiného než Českou republiku. Jenže ouha, nevím jak ostatním, ale mě dost iritovalo, že vedlejším efektem je špatné zobrazování českých znaků v EPG (Electronic Program Guide).

Teď se tedy dostáváme k oficiálnímu návodu od technické podpory Philipsu:

Zapněte televizi a počkejte až naběhne.
Vyťukejte v rychlém sledu 0,6,2,5,9,6,info na dálkovém ovládání – vstoupíme do servisního modu.
Vyhledejte položku: Options, Digital broadcast, DVB-C installation, a změňte nastavení z Country dependent na On.
Toto nastavení uložte (4× šipka doleva a 3× šipka dolů) – Store a potvrďte OK.
Nyní TV vyresetujte vytažením ze zásuvky.

Znovu nalaďte programy, jen na začátku vyberte Českou republiku.

42PFL404H_epg_cesky.jpg

Vše nakonec funguje výborně a doufejme že HD kanálů bude postupně přibývat.

Jedinou nevýhodou, kterou člověk bohužel v obchodě jen tak neodhalí, je velmi pomalý pohyb v jakémkoli menu tohoto televizoru. Stejně tak funkce NetTv, tedy YouTube videa a integrovaný webový prohlížeč přímo v televizi fungují relativně velmi dobře, především díky prohlížeči, kterým je Opera 9.50, ale pro svoji rychlost je to spíše nouzové řešení než opravdu šikovná funkce, kterou by to při vyšší rychlosti mohlo být.

42PFL404H_nettv_aktualne.jpg

Adina & Ronja

author - malyfred / 2010-03-07

místo:Praha;čas:březen 2010

Camera Obscura

author - malyfred / 2010-02-21

místo: Havana, Kuba; čas: únor 2009

V centru Havany, ignorována tisíci turisty, je na střeše jednoho z domů umístěna velmi pěkně provedená camera obscura. Zavedou vás do temné místnosti, ve které klimatizace udržuje přibližně 18°C a průvodkyně taháním za provaz visící ze stropu mění scenérii na kulatém stole. Celé to vypadá jako dnes již neexistující atrakce „studna”, ve které místo jedné polonahé ženy voyersky zkoumáte celou živou Havanu.

Dům stojí vedle rušného náměstí a výhled máte i na přístav. Celé hodiny bych tam vydržel sledovat magický obrázek reality pohybující se na stole. Možná proto tam mají tu proklatou klimatizaci a tak se za chvíli třesete zimou a raději se vrátíte do horkého dne venku.

Ten samý pohled ze střechy není ani zdaleka tak přitažlivý jako jeho promítaná podoba v zšeřelé místnosti uvnitř.

Vynikající mininotebook Acer Aspire 1810TZ-414G32N TimeLine

author - malyfred / 2009-12-13

Když se podíváte na dnešní trh s notebooky a netbooky, snadno zjistíte, že výrobci trpí naprostým nedostatkem fantazie a jejich inženýři jsou odtrženi od reality jako málokdo.

Většina netbooků je dobrá pouze pro děti, nebo speciální účely (rozuměj: servisní technik lezoucí na stožáry). Mají ovšem několik výhod, především malou váhu a nízkou cenu, kvůli kterým si je mnoho lidí kupuje, aby je pak, s mírným zklamáním, někam odložili. Chybějící výkon a příliš velké kompromisy na straně ergonomie (nepoužitelná klávesnice, špatné rozlišení displeje) jsou většinou důvodem tohoto „odložení".

Notebooky jsou pro změnu těžké, hřející potvory, které se nedají používat mimo elektrickou síť, protože na baterie nevydrží déle než hodinu nebo dvě. Jak klesají jejich ceny, tak přibývá zákazníků, kteří si je kupují jako hlavní počítač. S tím souvisí mizející důraz na jejich původní způsob použití a pojmy jako nízká hmotnost, výdrž na baterie a důkladná konstrukce se ztrácejí ze zřetele výrobců.

Když se jednou za několik uherských let stane, že některý z výrobců se „pochlapí” a vyrobí notebook, který se vrací ke kořenům a je malý, lehký, přiměřeně výkonný a nestojí majlant – mám z toho opravdovou radost. Jakýmsi způsobem to odpovídá mému chápání světa, že by se věci měly dělat tak dobře, jak jen to jde.

ACER Aspire 1810TZ-414G32N TimeLine je kompletní název mini notebooku, který tu chci pochválit. Za necelých 11.000,- bez DPH (prosinec 2009) splňuje většinu požadavků, které by uživatel kladoucí důraz na mobilitu mohl mít.

AS1810T.jpg

Úhlopříčka 11,6″ (1366×768) je asi nejmenší přijatelná velikost displeje pro vůbec nějakou činnost s notebookem.

Dvoujádrový procesor hravě pobije všechny Atomy a umožní naprosto bezproblémové pracovní nasazení a surfování na internetu (znáte to – Office, Flashové reklamy, YouTube atd.)

Navíc váha 1,3 kg/1,6 kg s dobíječkou – vlastnoručně váženo, 4 GB RAM, plnohodnotná klávesnice, HDMI a multitouch touchpad (opravdu šikovná věc na scrollovaní).

Poznámka: Pokud to nevíte, tak jako jsem to nevěděl já, tak přes HDMI, s použitím HDMI->DVI redukce, lze bez problémů připojit i 1920×1200 monitor.

To vše korunováno použitím Windows 7 (oproti Vistám je to VELKÝ skok kupředu) a doslova zázračnou výdrží na baterie. Reálně lze dosáhnout 8 hodin při běžném surfování a při opravdu velkém vytížení byste se měli stále dostat těsně pod 6 hodin. Paráda.

Je to sice Acer – ano, ta firma, se kterou všichni máme jen špatné zkušenosti, ale po týdnu používání Acer 1810TZ na něj nedám dopustit. Snad jen kdyby neměl lesklý kryt, to je mor. Část dobrých dojmů jde na vrub Windows 7, po dvou letech používání Vist a Ubuntu je to opravdu pozitivní zkušenost, která jen příjemně doplňuje celkový kladný dojem z toho mininotebooku.

Recenze jeho slabší varianty: www.extranotebook.cz

Pár odkazů do obchodů:
Softcom
Alzasoft
Czech Computer

IKEA logika

author - malyfred / 2009-11-29

l_1600_1200_ADC8A2B0-E2A3-4F2F-B556-166E307BDC463.jpeg

© 2004 - 2018 malyfred