skriker

Valborg – Systembolaget

autor - malyfred / 2. 5. 2005

Systembolaget je jediné místo ve městě, kde lze legálně sehnat alkohol silnější než 3,5%. Protože na čarodějnice tu mají Valborg [:valborj:] a to je den, kdy, snad dokonce i oficiálně, je povoleno pít alkohol na veřejnosti. Protože Valborg je pro švédského studenta smyslem jarního semestru. Protože se sem sjíždějí studenti z jiných měst, aby u „toho” byli. Protože: „kdo s náma nepije, je sám jak v plotě kůl”. Je třeba se zásobit.

systembolaget01.jpg

Tři dny před koncem dubna se začne tvořit fronta u kasy. Dva dny před dnem D jsou již fronty u všech kas. A den předem – čeká se třicet minut na to, aby člověk vůbec směl dovnitř.

systembolaget02.jpg

Mezitím se po celém městě rychle šíří „zelené taškářství”. Typické zelené taštičky s nenápadným nápisem Systembolaget na boku se objevují v předem daných intervalech, jak si kdo zařadil do svého denního rozvrhnu nejméně jednu návštěvu toho magického místa.

systembolaget04.jpg

Lidé začínají počítat, kolik se dá unést na jeden zátah. Jestli jim na totální ožrání stačí čtyři lahve vodky na dva dny, nebo je lepší třicet piv, které by zítra mohli donést domů s kamarádovou pomocí.

systembolaget05.jpg

Do toho je součástí Valborgských tradic začít den snídaní se šampaňským, takže člověk vlastně nemá na výběr. Do fronty prostě musí.

systembolaget06.jpg

A co hůř – před pár lety jim tu během té slávy lidé začali trošku řádit, takže během Valborgu je, z rozhodnutí vyšších míst, zavřeno.

„Nakoupil jsi dost?” se stává náhražkou pozdravu.

systembolaget07.jpg

Přitom je to takový roztomilý obchod. Před vypuknutím šílenství spíš připomíná hezkou sbírku alkoholu. Piva z třiceti zemí světa. Vína a špiritusy z krajů, o kterých nikdo nikdy neslyšel. Vše s pěknou vlaječkou daného státu a vábivým popisem předností. Kdo by odolal.

systembolaget03.jpg

Komentáře

 1. Berun 4. 5. 2005 / 10.17

  Hele Frede a nebylo ti aspoň trochu líto, že seš abstinent? :o)

 2. malyfred 4. 5. 2005 / 13.26

  To mi zkus vysvetlit, proc by mi mela fronta pred kseftem vhanet ty cerne mysleeenky do hlavy? Je mi jich spis lito, protoze… “ja nemusim, NEMUSIM!”:o)

 3. emil 11. 11. 2005 / 12.46

  ni är fan alkisar gå och lägg er

 4. Od Novy po Osmičku | skriker 24. 4. 2008 / 22.35

  […] Valborg – Systembolaget […]

Bohužel, komentáře nejsou nyní povoleny.

© 2004 - 2024 malyfred