skriker

U48 – Přijely, odjely – Uppsala a okolí

author - malyfred / 2005-06-16

Před třemi týdny mě přijely navštívit dvě milé kamarádky a měl jsem tedy možnost si užít Uppsalu, Stockholm a okolí jako skutečný turista. A nebylo to tak špatné.

Myš

Nebyly by to však hrdé členky svého národa, kdyby se neožraly už na letišti v Praze, takže „někteří” z nás měli první večer trošku pomalejší rozjezd, že?:)

Druhý den ráno, krásné počasí, ovečky u university spokojeně přežvykující, co víc si přát?

Uppsala Universitet

Prvním cílem byl zámek Skokloster. Velmi slušně zachovaný kousek baroka uprostřed švédské divočiny. Mají tam všechno tak dobře zachované, že mají pro jistotu i zatažené závěsy, aby jim to sluneční světlo nezlikvidovalo a tak paní průvodkyně nosí baterku a na popisované krásy vám vlastnoručně svítí. Dobrý tip na výlet z Uppsaly nebo Stockholmu. Vstupné mírné a pokud máte Stockholmskortet neplatíte vůbec nic.

Skokloster

Rychlý přesun k další památce – Härkeberga kyrka.

Härkeberga kyrka

Omezme se na konstatování, že kostelík je to pěkný, malby z 15. století mu dávají něco navíc a dalo by se tam strávit hodně času jejich prohlížením. Především ty děsivější z nich musely poznamenat nejednu duši malých Švédů před zpovědí.

Härkeberga kyrka

Další na cestě byl zámeček, resp. zámecký park, Wik. Park s vtipnou naučnou stezkou pro děti se dá obejít za hodinu a můžete si tam zarezervovat místo na BBQ. Zámeček je určen pro pořádání konferencí a nevím, že by tam byly prohlídky nebo něco podobného. Zajímavostí je, že v areálu parku je Wiks folkhögskola. Tam by se mi opravdu líbilo studovat. Chodit do školy do lesa byl vždycky můj sen.

Wik

Všude po Švédsku se v krajině povalují kameny popsané runami. Jejich koncetrace roste úměrně historickému významu kraje a okolí Stockholmu na tom nikdy nebylo špatně. Jeden příklad za všechny:

Runy

Pro zájemce ještě zmíním Örbyhus Slott, kam jsme se ale pro pozdní hodinu nepodívali dovnitř. Zato dobře víme, že tam v létě mají hodně komárů.

Další den byl Stockholm, ale jelikož jsem trubka a nedobil jsem si baterii do foťáku, bude to jen heslovitě bez obrázků. Vasa Museet je parádní a stojí za hřích. Drottningholm je královské sídlo, kam asi fanoušek princezen a králů musí, ale pro milce kultury je tam spíše Drottningholms Slottsteater, čili královské divadlo. To se ohání sloganem, že je nejstarším a nejlépe zachovaným barokním divadlem na světě, co víc – přežilo zcela bez rekonstrukcí. Nebudu to hodnotit, ale kdo zná Zámecké divadlo v Českém Krumlově

Výjezd výtahem na Kaknästornet – televizní věž, se vyplatí tomu, kdo rád pije kávu 150 m nad zemí nebo majiteli dobrého dalekohledu. Ne, že by z ní nebylo nic vidět, ale Stockholm prostě není tak vzrušující při pohledu z vrchu.

Gamla Stan jsem podrobně popisoval po jednom z dávnějších výletů a stále pro mě zůstává hlavním důvodem, proč se trmácet do Stockholmu.

To vše lze vidět „zdarma” po zakoupení, již dříve zmiňované, Stockholmskortet. Za 260 SEK může člověk celý den lítat po městě jak šílenec a nemusí platit ani za vstupné ani za hromadnou dopravu. Dokonce i parkovaní na vymezených parkovištích je v ceně. Vstupné býva často nemalé, ale především cena hromadné dopravy není vůbec lidumilná – jeden lístek na autobus ~ 30 SEK na osobu a jednu cestu! V ceně karty je i výlet lodí kolem ostrova Djurgården. Ten je jakýmsi kulturně-turistickým centrem Stockholmu se Skansenem, což je mix skansenu a minizoo, muzei a parkem, kam se chodí na rande se švédskými kráskami, pokud je vám šestnáct.

Pár dnů určených pro návštěvu uplynulo jako voda a… Veřejně zde děkuji za dva bochníky chleba a baterii polomáčených sušenek, jež mi byly dovezeny z Čech, s cílem zachránit mé podlomené chutě. Povedlo se!

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.

© 2004 - 2024 malyfred